2014 рік – Рік відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка

yy


Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття,
І голос твій нам душі окриля.
Встає в новій красі, забувши лихоліття,
Твоя, Тарасе, звільнена земля!

Ці пристрасні рядки Василя Симоненка перегукуються із народним розумінням Шевченка — поета і людини. Адже для кожного українця Тарас Шевченко означає так багато, що створюється враження, ніби ми все про нього знаємо і він завжди з нами. Та це лише враження. Він невичерпний і нескінченний. Не тому, що він кращий від інших, — у ньому наша історія, реальність і найпотаємніші мрії. Україна — це Шевченко, Шевченко — це Україна.

Народився Тарас Григорович Шевченко 9 березня 1814 року в селі Моринцях на Черкащині у сім’ї кріпаків. З дитинства був допитливим, любив малювати, співати. Тарасові було дев’ять років, коли він, Катря, Ярина, Марія, Микита і Йосип залишилися без матері. Батько одружився вдруге. Мачуха мала трьох своїх дітей, і життя в хаті стало нестерпним. Коли ж через два роки помер і батько, хлопець пішов у найми.

Тарасові дуже хотілося вчитися. Але шкільний дяк, до якого найнявся малий за можливість навчатися, виявився п’яницею і змушував його красти. Хлопець знайшов собі нового вчителя — маляра, але Тараса приставили козачком до пана. Це була нудна робота: цілими днями чекати, поки господар забажає люльку чи склянку води, яка стоїть поряд з ним на столі.

Нехтуючи забороною, Тарас таємно перемальовував картини зі стін панського будинку. За це його одного разу дуже покарали. Але й помітили неабиякі здібності кріпака і вирішили віддати його до майстра вчитися на «кімнатного живописця».

У 24 роки друзі викупили Тараса з кріпацтва. Він з великим завзяттям узявся за науку. Навчаючись у Петербурзькій академії художеств, він водночас здобував знання із мови, літератури, історії, географії, навіть математики, і незабаром став освіченою людиною. Друзі-земляки посприяли виходу у світ першої книги його віршів — «Кобзаря», який «вибухнув, мов джерело чистої холодної води, заяснів невідомою доти в українському письменстві виразністю, простотою і поетичною грацією вислову».

Поезія Шевченка не просто зачаровувала: вона будила прагнення до волі, національну гідність українців. Тому поет був небезпечним для царського уряду, і його було заслано рядовим солдатом на довгих десять років із забороною писати й малювати.

Серед небагатьох прижиттєвих видань Тараса Шевченка особливе місце посідає остання його книжка — «Буквар південноруський», складена із кращих зразків фольклору та частково з власних творів. Ця книжка для учнів недільних шкіл була першою дитячою демократичною читанкою в Україні. 10 тисяч примірників книжки було видано власним коштом поета. Продавалися вони лише по 3 копійки, щоб їх могли купити й найбідніші селяни. «Буквар» став найкращим дарунком для дітей, яких поет щиро любив.

Шевченкові поезії «Маленькій Мар’яні», «Мені тринадцятий минало», «І золотої й дорогої…», «На Великдень на соломі», «Дівча любе, чорноброве!», «Тече вода з-під явора» та десятки інших стали улюбленими творами багатьох поколінь дітей.

Мріяв поет написати й інші підручники для школи, викладати малювання в Київському університеті. Однак передчасна смерть не дала йому здійснити своїх планів.

Помер Тарас Шевченко 10 березня 1861 року. Поховали його на Смоленському кладовищі в Петербурзі. У травні того ж року домовину поета перевезено в Україну й поховано, як він сам заповідав, на Чернечій горі над Дніпром біля Канева.

Віримо, немає в Україні такої людини, яка б не знала й не любила творів Шевченка.


Він був поетом волі в час неволі,
Поетом доброти в засиллі зла.
Була у нього незвичайна доля,
Та доля Україною була.
Д. Павличко

стаття взята з інтернет-ресурсів /http://xvatit.com/


Нормативно-правові документи щодо відзначення 200-річчя з дня народження Т.Г.Шевченка
УКАЗ Президента УкраїниПро додаткові заходи з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка
Розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 № 167-р “Про затвердження плану заходів з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка та 150-річчя від дня його перепоховання”
Постанова Верховної Ради України від 19.06.2013 № 340-VІІ “Про підготовку та відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка”.
Розпорядження Харківської обласної державної адміністрації від 15.10.2013 № 414 “Про підготовку та проведення заходів, присвячених відзначенню 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка”.
Лист Державного комітету телебачення і радіомовлення України від 15.10.2013 № 6173/27/стосовно систематичного наповнення окремої сторінки, присвяченої висвітленню роботи з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка, на офіційних Інтернет-порталахах
План заходів з підготовки та відзначення у Харківській області у 2014 році 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка
Лист Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації від 02.09.2013 № 04-10/4140 “Про вшанування пам’яті Тараса Шевченка”
Лист Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації від 08.11.2013 № 04-10/5352 “Про відзначення у 2014 році 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка”

Шевченківська енциклопедія
Біографія Т.Г.Шевченка
Портал Шевченка
Твори Тараса Григоровича Шевченка. ЗІБРАННЯ ТВОРІВ У ШЕСТИ ТОМАХ. ЖИВОПИС І ГРАФІКА.
Пам’ятники Т.Г.Шевченку
Пам’ятники Т.Г.Шевченку (презентація)
Національний музей Тараса Шевченка
Інститут літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України
Шевченківський національний заповідник
Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка

План підготовки і проведення заходів до 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка у 2014 році в Комунальному закладі “Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат № 3” Харківської обласної ради

Галерея заходів навчального закладу, присвячених відзначенню 200-річчя з дня народження Т.Г.Шевченка

Підсумки відзначення Року Т.Г.Шевченка у 2014 році