ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ХУСТКИ

Хустка – крила над батьківським краєм.
Вона барви ввібрала у себе – усі.
Зустрічайте це диво Вкраїни
Гарну хустку – у всій її пишній красі.
Кожна барва хустини – це життя українців;
Це – червоне і чорне, це весіль барвограй!
Розмаїту! Червону! Цю вічну й сучасну
Оберіг наш родинний в нашім колі стрічай!

  • День українскої хустки – це неофіційне свято, яке започаткували в 2019 році на Вінничині і його підтримали українки всього світу. Таким чином з’явилось нове народне свято – Всесвітній день українскої хустки, яке відзначають 7 грудня.
  • Започатковане свято з метою, аби об’єднати дівчат та жінок різного фаху, віку та національності для збереження українських традицій. Адже з давніх-давен в українських сім’ях оберегом, символом любові й злагоди слугувала саме хустка.
  • Дівчата та жінки раніше носили хустку впродовж усього року. При цьому вона була обов’язковим головним убором заміжньої жінки. Хустка була ознакою соціального стану жінки: молодиці носили білі або яскраві хустки, старші жінки — темні, вдови — чорні. Вона також свідчила і про рівень достатку родини, адже заможні жінки покривали голову хустками із дорогих тканин, бідні — із дешевших.
  • Цього дня з нагоди свята українки в різних країнах світу беруть участь у флешмобі «Зроби фото з хусткою». Суть його полягає в тому, щоб одягнути хустку, сфотографуватися в ній, після чого викласти світлину в соціальних мережах із тематичними хештегами.
  • Українці казали, що хустка – це оберіг жіночої краси!
  • Українська хустка – витвір мистецтва з унікальним розмаїттям барв і візерунків!
  • Яскрава, весела та барвиста хустка, щедро оспівана в народних піснях та іграх, залишається не просто модною деталлю, а одним з національних символів-оберегів.
  • У наш час жінки нею покривають голову, зав’язують на шию, накидають на плечі, прикрашають одяг і сумки. А колись, хустина була не лише ознакою найкращим подарунком, родинним оберегом і спадком, який передавався від роду до роду. Вона супроводжувала українців від народження до останнього подиху, головний атрибут традиційних свят і обрядів – христин, сватання, весілля, проводів.

Научала мати донечку-дитину:
«Як ідеш до Храму – пов’яжи хустину.
Під Покровом Діви Пресвятої станеш,
Благодать від Бога у замін дістанеш.
Чистоту покори принесеш Пречистій,
Оберегом буде символ урочистий.».
Пролітали роки, доня виростала,
На рушник весільний перед Богом стала.
Пов’язала хустку свекрушенька-мати,
Щоб її , як дочку, у сім’ю прийняти.
Українська хустка, не просто хустина:
Це краса і врода, це – душа гостинна.
Це те, сокровенне, що з роду до роду,
Вірним талісманом нашого народу.
Хустку дарувала милому кохана,
Як ішов до бою, щоб гоїти рани.
Щоби повертався живим і здоровим,
Та хустина була символом любові.
Біла, жовта, синя, у барвистих квітах –
Щоби шанувати, щоб життю радіти.
Хустка, як прикраса, хустка, як придане,
Те , що так безцінне, ні з чим не зрівняне.
А у піст і смуту – чорна є хустина.
Під нею ховаєм долю удовину…
Ніжно доторкаюсь до хусток руками…
Теплий подарунок, що лишивсь від мами.
(Михайлина ГУдзінська)

7 грудня 2022 року класні керівники та вихователі провели з вихованцями українознавчі виховні заходи «Хустка – український оберіг, давній символ української жіночості та краси»», присвячені Всесвітньому дню української хустки з метою показати красу і значення національного українського костюма, познайомити з традиціями, звичаями та обрядами, пов’язаними з хусткою, показ у літературних та художніх та народних творах хустки, розвивати вміння бачити багатство кольорів і форм у навколишньому світі, виховувати інтерес до вивчення історії та українознавства, бажання зберігати духовні надбання та використовувати їх у повсякденному житті, почуття пошани до жінки, матері, родини. Шкільна бібліотекар підготувала інформаційну виставку та висвітлила історію та значення свята на сторінці шкільної бібліотеки. Педагог-організатор з вихователями організували проведення традиційного для цього свята флешмобу «Зроби фото с хусткою» та пізнавально-творчого проєкту «День української хустки», який можна переглянути за посиланням https://youtu.be/qIW_5yTg4QQ

В нашому роді, в нашім народі
Хустку, як символ всі бережуть.
В білих – дівчата веснами ходять,
В чорних – бабусі осені ждуть.
Все нам на долі збутися мусить!
Мрія – без края, світ – без кінця!
Ой, Україно, рідна матусю!
Як тобі хустка ця до лиця!