Щороку, починаючи з 2006, в третій четвер травня Україна відзначає унікальне національне свято – День вишиванки.
– Це міжнародне свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу.
– Воно самобутнє і не прив’язане до жодного державного чи релігійного. До нього може долучитися кожен охочий, одягнувши вишиванку.
– Мільйони українців саме цього дня дістають із шафи національне вбрання – вишиванку, і йдуть у ній на роботу, в університет, до садочка, до школи або просто прогулятись рідним містом.
– У 2023 році День вишиванки припадає на 18 травня.
– Ідею створення свята у 2006 році запропонувала студентка Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк.
– Що означає День вишиванки в Україні?
Українська вишиванка – не просто святковий одяг. Споконвіку сорочка, вишита дружиною або мамою, вважалася потужним оберегом від нещасть: кожен стібок зберігав у собі любов і тепло душі. У кожному регіоні України є свої традиції вишивання і символізм орнаментів, але незмінно лише одне: вишиванка – це частина генетичного коду українця.
– Зараз День вишиванки має особливий сенс – українці змушені відстоювати свою національну автентичність і боротися за неї, віддаючи свої життя.
– В умовах воєнного часу, в День вишиванки в Україні не проводяться марші та дефіле вишиванок, ярмарки, концерти чи інші масові заходи. Але долучитися до свята може будь-хто – потрібно просто надягти вишиванку або будь-який інший одяг з українською вишивкою.
Вона всім українцям до лиця –
Вигадливо-пастельна чи барвиста…
Дівчатам милим, хлопцям-молодцям.
Довершена, принадна, промениста!
Не всім під силу праця – вишиття.
Хвала рукам і шана за терпіння…
Бо з молитов, гадок про майбуття
Прийшло у світ незвичне це творіння!
Символіка, що йшла через роки,
Щоб стати добрим оберегом-спадком.
Оте тепло дбайливої руки,
Що гріє сивочубого й малятка.
Її шануймо всюди й повсякчас.
У горі й радості, в блаженстві й лихолітті,
Бо вишиванка всіх єднає нас,
Вкраїнців, що розкидані по світі!
Автор: Оксана Сметанюк
До Всесвітнього дня вишиванки в закладі освіти проведені виховні заходи:
– ШКІЛЬНИЙ ФЛЕШМОБ «ОДЯГНИ ВИШИВАНКУ, УКРАЇНО МОЯ»
Вже традиційно у закладі освіт на Всесвітнійдень вишиванки учні і педагоги вдягають свої улюблені вишиваночки і проводять флешмоб «Одягни вишиванку, Україно моя!» Які ж гарні і діти, і дорослі у україському вбранні
Вихователь Ускова Марина Олексіївна підготувала відкопрезентацію для проведення виховних заходів до Всесвітнього дня вишиванки
– ВИХОВНА ГОДИНА «ВИШИВАНКА ЯК УНІКАЛЬНИЙ КОД ТВОГО КРАЮ»
Учитель Наталія Олегівна Левченко підготувала відеопрезентацію виховної години “Вишиванка як унікальний код твого краю” до Всесвітнього дня вишиванки, в якій розповідає про давні традиції виготовлення вишиванок – українського національного вбрання. З презентації можа дізнатись цікаві факти про те, як в давнину українці виготовляли тканину, кольорові нитки для вишиванок, якою технікою робили вишивку, в якому кольровому забарвленні, які види вишиванок виготовляли у різних регіонах України та про швейні родзинки вишитого одягу.
Вихователь Ольга Вікторівна Ганеча створила відеопрезентацію доВсесвітнього дня вишиванки, в якій розповіла про виникнення свята та різні види вишиванок по регіонах України
– УЧАСТЬ У ОБЛАСНОМУ ФЛЕШМОБІ ДО ДНЯ ВИШИВАНКИ
Дефіле вишиванок від вихованців шкільного етнографічного гуртка «Рідними стежками» та педагогів КЗ «Харківська спеціальна школа 3» ХОР
– ГОДИНА СПІЛКУВАННЯ «ОДЯГНИ ВИШИВАНКУ, УКРАЇНО МОЯ!»
До Всесвітнього дня вишиванки учитель Любов Іванівна Білоєдова підготувала і провела годину спілкування “Одягни вишиванку, Україно моя!” з учнями 6-А класу, під час якої діти дізнались історію виникнення свята, які традиції цього дня склались в Україні та світі, значення Дня вишиванки для українців, які творчі роботи та листівки можна зробити власноруч і подарувати друзям в цей день.
– ВИСТАВКА”ЖИВІ РОСЛИННІ ВИШИВАНКИ”.
Сама природа підказує та надихає на створення орнаментів, візерунків, прикрас до нашого національного одягу-оберегу – вишиванки.