ДО ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ГРИГОРІЯ СКОВОРОДИ

3 грудня 1722 року, 301 рік тому, народився український філософ, богослов, поет і письменник, педагог Григорій Савич Сковорода.

Його називають: «вічний студент, вчитель-новатор, вегетаріанець та дауншифтер».

ЦІКАВІ ФАКТИ З ЖИТТЯ І ТВОРЧОСТІ ГРИГОРІЯ СКОВОРОДИ:

– Григорій Сковорода винайшов власну формулу щастя, багато уваги приділяв самопізнанню, став зачинателем нового жанру в українській літературі – байки.

– Григорій вчився з перервами приблизно 15 років, так і не закінчивши повного курсу навчання.

– Під час навчання та мандрівок філософ вивчив вісім іноземних мов: латину, грецьку, польську, німецьку, французьку, італійську, давньоєврейську, а також знав угорську. Він не просто міг спілкуватися ними, а й писав твори й листи.

– Викладаючи своїм учням, Григорій Сковорода відзначився своєю демократичністю, не карав учнів та не бив різками. Він вважав, що примус завжди відштовхує, а навчання має бути “самоохотним”. Сковорода прагнув, щоб учні навчилися мислити та аналізувати.

– Філософ мав власну систему оцінювання – не ставив балів своїм учням. Її він розвинув під час викладання в Харківському колегіумі. Замість балів він давав коротку характеристику: учні, які найкраще знали матеріал, отримували від Сковороди “зверок вострий”, “вельми вострий”, “вострий”; потім йшли оцінки “вельми тямкий”, “досить тямкий”, “тямкий”; хто найгірше знав матеріал, отримував характеристику “тупуватий”, “тупий”, “вельми тупий” і “повне безглуздя”. Першочергово Григорій Савич намагався стати другом та ментором для своїх вихованців, що, на той час, було новаторством у педагогіці.

– Харківський університет, який нині має ім’я В. Н. Каразіна, збудували в основному за пожертви від учнів філософа та його знайомих.

– Від 1769 року Григорій Савич обрав шлях мандрівного філософа й подорожував переважно Слобожанщиною до самої смерті.

– Філософ не вживав м’яса та риби. А деякі легенди стверджують, що їв тільки один раз на добу й лише після заходу сонця. Спав філософ чотири години й прокидався з першими променями сонця.

– Видатний український філософ, мандрівник, педагог, поет відійшов у вічність 9 листопада 1794 року в селі Пан-Іванівка (сьогодні Сковородинівка, що на Харківщині). На надгробку, як і заповідав Сковорода, викарбували напис: “Світ ловив мене, та не спіймав”.

– Філософія Сковороди полягає у тому, що він допомагає визначитися з найголовнішими питаннями: “Хто я?”, “Для чого прийшов у цей світ?”. Ідея сродної праці про усвідомлення свого покликання, про те, що не варто соромитися бути тим, ким ти є. “Усе, що потрібне людині, Бог створив легким”, – стверджує філософ. Григорій Сковорода намагався знайти секрет щастя. Він говорить, що щастя полягає в самопізнанні: потрібно знайти самого себе і “відкрити для щастя свою теплу душу”. Неважливо, чи людина багата, скільки почестей та чинів вона має, якого вона віку, адже за Сковородою, щастя не залежить від цього. (Інформація взята з відкритих інтернет-джерел)

До дня народження філософа, педагога, письменника та мандрівника, нашого з вами земляка, педагоги та учні закладу брали участь у обласній акції «Мудрість і сила в байках Григорія Сковороди», читаючи «Байки Харківські» та малюючи ілюстрації до цих творів, проводячи літературні години «Творче надбання філософа Григорія Сковороди». З творчості наших вихованців та їхніх наставників вийшла чудова літературна вітальня «Байки Харківські». Переглядайте, набирайтесь знань та розуму , ставайте мудрішими, вчиться ставитись до життєвих подій і ситуацій по-сковородинівські, по-філософськи.

#ПалацакціямудрістьісилавбайкахГригоріяСковороди2023

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ВОЛОНТЕРА

5 грудня в Україні та світі відзначають Міжнародний день волонтера.

Волонтер у перекладі з англійської мови означає добровільний помічник. Це люди, які безоплатно працюють скрізь, де потрібна їхня допомога: у дитячих будинках, притулках, школах-інтернатах, будинках престарілих і на війні. Це не робота, а справжнє покликання.

Офіційна назва Дня волонтера – Міжнародний день добровольців в ім’я економічного і соціального розвитку.

В Україні волонтерський рух розпочався у 90-х роках XX століття, а сьогодні визнаний на рівні держави і регламентується Законом України. В умовах воєнного часу поняття «волонтер» для України набуло надзвичайно важливого значення, адже це – тисячі людей, які забезпечують надійний тил нашій армії та підтримку вимушеним переселенцям.

За час повномасштабної війни волонтером став кожен українець – це й наші неймовірні освітяни, студенти, лікарі, рятувальники, актори, зірки шоубізнесу, водії, відповідальний бізнес… Українські люди, як ніхто інший, знають про волонтерство все! Вони шукають по всьому світу спорядження для бійців, купують медикаменти, транспорт, одяг, бронежилети, дрони, плетуть маскувальні сітки, готують їжу та відвозити на передову, здають кров пораненим… І це лише частинка того, чим щодня займаються українські волонтери.

Дякуємо всім, хто допомагає нашій країні, за вашу працю, сміливість та здатність вчасно прийти на допомогу!

Бажаємо усім вам невичерпної енергії, впевненості, наснаги у нелегкій, але дуже потрібній роботі!

Разом до перемоги! (Інформація з відкритих інтернет-джерел)