ДО ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ГРИГОРІЯ СКОВОРОДИ

3 грудня 1722 року, 301 рік тому, народився український філософ, богослов, поет і письменник, педагог Григорій Савич Сковорода.

Його називають: «вічний студент, вчитель-новатор, вегетаріанець та дауншифтер».

ЦІКАВІ ФАКТИ З ЖИТТЯ І ТВОРЧОСТІ ГРИГОРІЯ СКОВОРОДИ:

– Григорій Сковорода винайшов власну формулу щастя, багато уваги приділяв самопізнанню, став зачинателем нового жанру в українській літературі – байки.

– Григорій вчився з перервами приблизно 15 років, так і не закінчивши повного курсу навчання.

– Під час навчання та мандрівок філософ вивчив вісім іноземних мов: латину, грецьку, польську, німецьку, французьку, італійську, давньоєврейську, а також знав угорську. Він не просто міг спілкуватися ними, а й писав твори й листи.

– Викладаючи своїм учням, Григорій Сковорода відзначився своєю демократичністю, не карав учнів та не бив різками. Він вважав, що примус завжди відштовхує, а навчання має бути “самоохотним”. Сковорода прагнув, щоб учні навчилися мислити та аналізувати.

– Філософ мав власну систему оцінювання – не ставив балів своїм учням. Її він розвинув під час викладання в Харківському колегіумі. Замість балів він давав коротку характеристику: учні, які найкраще знали матеріал, отримували від Сковороди “зверок вострий”, “вельми вострий”, “вострий”; потім йшли оцінки “вельми тямкий”, “досить тямкий”, “тямкий”; хто найгірше знав матеріал, отримував характеристику “тупуватий”, “тупий”, “вельми тупий” і “повне безглуздя”. Першочергово Григорій Савич намагався стати другом та ментором для своїх вихованців, що, на той час, було новаторством у педагогіці.

– Харківський університет, який нині має ім’я В. Н. Каразіна, збудували в основному за пожертви від учнів філософа та його знайомих.

– Від 1769 року Григорій Савич обрав шлях мандрівного філософа й подорожував переважно Слобожанщиною до самої смерті.

– Філософ не вживав м’яса та риби. А деякі легенди стверджують, що їв тільки один раз на добу й лише після заходу сонця. Спав філософ чотири години й прокидався з першими променями сонця.

– Видатний український філософ, мандрівник, педагог, поет відійшов у вічність 9 листопада 1794 року в селі Пан-Іванівка (сьогодні Сковородинівка, що на Харківщині). На надгробку, як і заповідав Сковорода, викарбували напис: “Світ ловив мене, та не спіймав”.

– Філософія Сковороди полягає у тому, що він допомагає визначитися з найголовнішими питаннями: “Хто я?”, “Для чого прийшов у цей світ?”. Ідея сродної праці про усвідомлення свого покликання, про те, що не варто соромитися бути тим, ким ти є. “Усе, що потрібне людині, Бог створив легким”, – стверджує філософ. Григорій Сковорода намагався знайти секрет щастя. Він говорить, що щастя полягає в самопізнанні: потрібно знайти самого себе і “відкрити для щастя свою теплу душу”. Неважливо, чи людина багата, скільки почестей та чинів вона має, якого вона віку, адже за Сковородою, щастя не залежить від цього. (Інформація взята з відкритих інтернет-джерел)

До дня народження філософа, педагога, письменника та мандрівника, нашого з вами земляка, педагоги та учні закладу брали участь у обласній акції «Мудрість і сила в байках Григорія Сковороди», читаючи «Байки Харківські» та малюючи ілюстрації до цих творів, проводячи літературні години «Творче надбання філософа Григорія Сковороди». З творчості наших вихованців та їхніх наставників вийшла чудова літературна вітальня «Байки Харківські». Переглядайте, набирайтесь знань та розуму , ставайте мудрішими, вчиться ставитись до життєвих подій і ситуацій по-сковородинівські, по-філософськи.

#ПалацакціямудрістьісилавбайкахГригоріяСковороди2023